Notice: Undefined index: US in /home/gplewka/ftp/oko/index.php on line 131
imprezy - wystawy

"once in a blue moon" w Wałbrzychu
for english text please visit curator's blog Fundamental Ephemeris

zaproszenie atlanty

Galeria pod Atlantami zaprasza na wernisaż wystawy "Once in a blue moon". Po raz kolejny, w nowej lokalizacji artyści z 9 krajów pokażą prace, których wspólnym wizualnym elementem jest kolor niebieski, a łączy je także silny związek ze sztuką partycypacji i kolaboracji artystycznych.

Po raz pierwszy ekspozycja prezentowana była w Łodzi w Galerii OFF Piotrkowska, gdzie podczas otwarcia odbyły się warsztaty twórcze organizowane przez Pracownię OKO, a odwiedzający zaproszeni byli do przynoszenia niebieskich przedmiotów, które stworzyły niebieski bazar. Przedmioty można było kupić podobnie jak dzieła artystów. Efektem eksperymentu był pełen komplet przedmiotów i dzieł wystawionych w galerii w dniu zamknięcia wystawy - żaden, nawet najbardziej użytkowy przedmiot, żaden obiekt nie został sprzedany.

Wystawa w Galerii OFF Piotrkowska cieszyła się dużym zainteresowanie, skupiła także uwagę mediów. Z relacjami na temat wrześniowej ekspozycji można zapoznać się w Gazecie Wyborczej
oraz na portalu kulturalnym Plaster Łódzki, które objęły wydarzenie patronatem.

Wystawa po raz kolejny eksponowana będzie w zupełnie nowym miejscu i innych okolicznościach. Galeria pod Atlantami pokaże nieco odmienną selekcję prac artystów, pojawi się nowa jadalna rzeźba autorstwa Line Krom, oraz oczywiście nowa publiczność - która w tej ekspozycji gra aktywną rolę.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstami kuratorki Aline von der Assen, na blogu Fundamental Ephemeris.

Galeria pod Atlantami, Wałbrych, Rynek 9, atlanty.pl
Wernisaż: 3 lutego o godz. 17.00
Wystawa czynna będzie do 4 marca 2016, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00. Wstęp wolny.
once in a blue moon

wystawa once in a blue moon
"once in a blue moon"

Aleksandra Frankowska, Rodney Dee, Mindy Lee, Line Krom, Max Pauer, Niloufar Shirani, Krzysztof Ślaziński, Susan Sluglett oraz Mamadou Touré aka Béhan

12 września - 27 września 2015, wernisaż: 11 września,  2015, godz. 19:00

///Galeria OFF Piotrkowska// ul. Piotrkowska 138/140// 90-062 Łodź, Polska///

once in a blue moon

Godziny otwarcia: Śr - Nd  15:00-18:00 oraz po umówieniu telefonicznym

Kurator: Aline von der Assen

Koordynator: Aleksandra Frankowska-Plewka

Program edukacyjny towarzyszący wystawie: Pracownia OKO, konieczna rezerwacja

 

Galeria OFF Piotrkowska prezentuje wystawę Once in Blue Moon. Dziewięciu artystów z

Wielkiej Brytanii, Niemiec, Iranu, Polski i Snegalu celebruje kolor niebieski.

 

Niebieski zdaje się być najpopularniejszym kolorem według przeprowadzanych ankiet. Jest kojarzony z zaufaniem, spokojem i jednością. W sztuce i popkulturze wiele przykładów natychmiast przychodzi na myśl: od “niebieskiego okresu” Picassa i prac Yves Klein’a po międzynarodowe marki takie jak Facebook, IKEA czy Nivea.

 

Aleksandra Frankowska, Rodney Dee, Mindy Lee, Line Krom, Max Pauer, Niloufar Shirani, Krzysztof Ślaziński, Susan Sluglett  oraz Mamadou Touré aka Béhan podchodzą do różnych wymiarów koloru niebieskiego w sbosób techniczny, metaforyczny i zmysłowy. Podczas gdy obrazy wpisują się w podstawy teorii koloru, fizyczność niebieskiego może być właściwie skonsumowana za pośrednictwem pokazanych rzeźb.

 

Tytuł Once in a blue moon odnosi się do angielskiego zwrotu, który oznacza wydarzenie pojwiające się niezwykle rzadko. W astronomii blue moon, czyli dodatkowa pełnia, to zjawisko, które obserwujemy raz na 2,4lata.  Nakreślając motyw przewodni wystawy  - niecodzienne wydarzenia - kuratorzy zapraszają do przynoszenia niebieskich przedmiotów, które wraz z dziełami sztuki współtworzyć będą bazar we wszystkich odcieniach niebieskiego. Prace artystów oraz przedmioty przyniesione przez odwiedzających można będzie nabyć w galerii.once in a blue moon

"ona i ja wahlverwandtschaften"

 
 

 


"Ona i ja" to ekspozycja zgłębiająca sposoby, na które artyści radzą sobie z kulturowo ukształtowanymi obrazami społecznych interakcji. Wystawa jest zbiorem prac ośmiu artystów, którzy wykorzystując ulotne spotkania i bliskie związki podważają współczesne wizualne narracje na temat intymnych interakcji i kontaktów.


Jak sugeruje podtytuł wystawy temat nadbudowany jest na koncepcji elective affinities (niem. Die Wahlverwandtschaften), pojęcia zapożyczonego z chemii fizycznej. W swojej uznanej powieści pod tym samym tytułem (w Polsce ukazanej pod tytułem ?Powinowactwo z wyboru?), Goethe stosuje metaforę substancji tworzących związki chemiczne lub opierających się rozkładowi w odniesieniu do związków międzyludzkich. Do pewnego stopnia koncepcja ta sugeruje, że romantyczne relacje i więzi między ludźmi mogą być przewidywalne i obliczalne.

To w jaki sposób postrzegamy społeczne interakcje i relacje jest kształtowane przez normy i konwencje naszego zeitgeist. W neoliberalnym świecie gospodarki rynkowej, siatki i relacje społeczne są w dużym stopniu oceniane, racjonalizowane, stają się towarem. Inżynieria społeczna oraz oprogramowanie, z którego korzystają portale randkowe ukazują jak trafnie koncepcja ta może być zastosowana w odniesieniu do współczesności.

W narracji Goethego koncepcja upada, uczucia takie jak pożądanie i wyrzuty sumienia wymykają się spod kontroli. Współczesne artystyczne poszukiwania wykonalności teoretycznych założeń skupiają się wokół estetycznego dyskursu przekraczania i zacierania granic sztuki i życia. 
Na wystawie można zobaczyć prace Alexandra Bühler, Keren Cytter, Aleksandry Frankowskiej, Agnieszki Kołek, Oli Kozioł, Line Krom, Astrid Stricker i Stefanie Trojan. Media, którymi operują artyści to fotografia, wideo, performance, malarstwo I rysunek.
?
 
Kurator: Aline von der Assen

06 września - 18 września, 2014
Wernisaż: 5 września, 2014, godz. 19:00
Galeria OFF, ul. Piotrkowska 138/140, Łódź 


Wystawę będzie można oglądać do 18-tego września w godz 12:00-19:00 oraz po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Informacje pod nr telefonów: 790 607 786 oraz 531 400 882 

Zapraszamy!
 
 
 
CO SIĘ U NAS DZIEJE